Srbija se nalazi pri dnu liste u grupi skromnog sistema inovacija. Novoosnovan Fond za inovacionu delatnost bi to trebalo da promeni. Troškovi registracije i održavanja patenta u Srbiji su veliki, a indistrija nije sposobna da upije nove ideje. Na tabeli Unije inovacija, od 34 evropske zemlje Srbija je pri dnu liste u grupi skromnog sistema inovacija. Lošije su rangirane samo Makedonija, Litvanija, Bugarska, Turska i Letonija, a od Srbije su bolje i Rumunija i Hrvatska. Najbolji inovatori u Evropi su Švajcarci, Šveđani, Danci, Finci i Nemci. U Srbiji ima mali broj inovacija koje se realizuju na tržištu, a nemamo ni industriju koja može da upije nove ideje. Troškovi registracije i održavanja patenta u Srbiji su veliki, pa zbog toga malo njih i uspe da realizuje ideju i izađe na tržište. Zato je osnovan Fond za inovacionu delatnost koji će uskoro početi da radi.
Srbija se nalazi pri dnu liste u grupi skromnog sistema inovacija. Novoosnovan Fond za inovacionu delatnost bi to trebalo da promeni.
Troškovi registracije i održavanja patenta u Srbiji su veliki, a indistrija nije sposobna da upije nove ideje, tvrde iz Privredne komore Srbije.
Na tabeli Unije inovacija, od 34 evropske zemlje Srbija je pri dnu liste u grupi skromnog sistema inovacija. Lošije su rangirane samo Makedonija, Litvanija, Bugarska, Turska i Letonija, a od Srbije su bolje i Rumunija i Hrvatska.
Najbolji inovatori u Evropi su Švajcarci, Šveđani, Danci, Finci i Nemci.
Nataša Milanović je deo tima koji je izumeo tehnologiju proizvodnje cvekle koja se ne oseća na zemlju. Za taj patent osvojili su nagradu Eureka u Briselu, a kada su otvarali firmu koja se bavi inovacijama nije bilo lako zbog komplikovanih procedura.
"Nas kao inovatore neki put i ne razumeju, jer ne razumeju sam taj proces do kojeg se došlo do inovacija i onda dolazi do teškoća. Godine su u pitanju, ne par meseci, da biste se mogli prijaviti u Ministarstvu za nauku kao inovativno preduzeće", rekla je inovator iz firme "Biosil" Nataša Milanović.
Privredna komora Srbije pomogla je Nataši Milovanović i mnogim drugim inovatorima. Usluge pružaju besplatno, organizuju takmičenja, predavanja i izložbe.
Danica Mićanović iz Privredne komore Srbije istakla je da u Srbiji ima mali broj inovacija koje se realizuju na tržištu, kao i da nemamo industriju koja može da upije nove ideje.
Troškovi registracije i održavanja patenta u Srbiji su veliki, pa zbog toga malo njih i uspe da realizuje ideju i izađe na tržište. Zato je osnovan Fond za inovacionu delatnost koji će uskoro početi da radi.
Doktorka Ljiljana Kundaković iz Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj je rekla da je do sada Ministarstvo nauke kroz inovacione projekte finansiralo razvoj i zaštitu intelektualne svojine.
"Finansiranje je izvedeno delimično po projektima, ali samo po projektima. Kao pojedinac čovek nije mogao da se obrati nikome", naglasila je Kundakovićeva.
Najbolji svetski inovatori kao što su Japanci ulažu oko četiri odsto državnog budžeta u tehnološki razvoj i inovacije. U Srbiji se ulaže samo 0,3 odsto.